top of page

VÝSTAVA

 

Velkolepá výstava TUTANCHAMON - JEHO HROBKA A POKLADY vás přenese do historie starověkého Egypta.

Vydejte se na fantastickou cestu do minulosti a odhalte největší archeologický objev světa.

Uvidíte pohřební komory a poklady samotného faraona přesně tak, jak je před 100 lety objevil Howard Carter.

Přesně 100 let po senzačním objevu představuje výstava TUTANCHAMON - JEHO HROBKA A POKLADY velkolepým způsobem příběh jedinečného historického nálezu. 

Na ploše více než 2000 m² čeká návštěvníky přes 1000 exponátů, grafik, videí a bezplatných zvukových průvodců. Tuto velkolepou výstavu si při její cestě mezi Curychem, Dublinem, Bruselem, Madridem, Soulem a Paříží prohlédlo a zamilovalo více než 6 milionů návštěvníků.

„Poprvé od samotného objevu Tutanchamonovy hrobky je zde výstava, která umožňuje svým návštěvníkům znovu objevit poklady a pohřební předměty přesné v takovém uspořádání, jak byly odhaleny v roce 1922.“
(Dr. Wilfried Seipel, egyptolog a bývalý ředitel Vídeňského muzea výtvarných umění)

HOWARD CARTER – ARCHEOLOG, UMĚLEC A OBJEV SENZAČNÍHO NÁLEZU

Biografie Howarda Cartera je mezi archeology jedinečná. Jako talentovaný kreslíř již v 17 letech kopíroval barevné malby hrobek středního Egypta. Brzy poté zahájil první vykopávky pod vedením svého učitele Flinderse Petrieho.

 

V roce 1900 se Carter, talentovaný mladý archeolog, stal hlavním inspektorem Egyptské památkové služby. Jen o několik let později jeho hádka s nepoddajnými turisty ukončila jeho úspěšnou kariéru. V roce 1909 Howard Carter zahájil spolupráci s lordem Carnarvonem.
Carter nakonec přesvědčil lorda, aby společně zahájili velmi speciální projekt:

Hledání hrobky zapomenutého faraona Tutanchamona v Údolí králů.

Lord Carnarvon financoval tento podnik po dobu pěti let od roku 1917, ale bezvýsledně. 

V listopadu 1922, během poslední sezóny vykopávek, měl Carter konečně štěstí a představil ohromenému světu svůj senzační nález. To rozpoutalo bezprecedentní rozruch tisku a skutečnou horečku Tutanchamona, která ovlivnila éru zlatých dvacátých let.

„Vidím úžasné věci!“

HOWARD CARTER, 1922

UNIKÁTNÍ VÝSTVA O ŽIVOTĚ FARAONA
Výstava TUTANCHAMON - JEHO HROBKA A POKLADY nabízí jedinečný zážitek. 

Mnoho artefaktů z „Carterovy místnosti“ nebylo ještě nikdy v muzeích prezentováno. Pomocí vysoce realistických technologií byly vytvořeny dokonalé kopie, které zpřístupňují jedinečný Carterův nález návštěvníkům. 

Tutanchamon nastoupil na trůn v roce 1332 př.n.l. ve věku 9 let jako jeden z posledních králů 18. dynastie. Jeho otcem byl kacířský král Achnaton, jméno jeho matky je dodnes neznámé. Podle posledních studií trpěl mladý král vážnými nemocemi. Nejvýznamnějším úspěchem jeho vlády bylo odmítnutí radikálních náboženských reforem jeho otce, které destabilizovaly zemi.

Jeho smrt je dodnes záhadou. Tutanchamon zemřel po devíti letech na trůně, pravděpodobně na infekci způsobenou otevřeným zraněním kolena.

TUTANCHAMON - KRÁL A JEHO DOBA

king-tut-golden-figures-03.jpg

Výstavy fascinujících egyptských uměleckých děl jsou po mnoho let mimořádně oblíbené. 

Na výstavě TUTANCHAMON – JEHO HROBKA A POKLADY bychom rádi zdůraznili ještě jeden aspekt: příběh samotného objevení hrobky. Tento příběh plný vzrušení a dobrodružství by si návštěvníci měli užít znovu. Tento projekt má však své limity. Citlivé originály hodné ochrany nemohou a neměly by být prezentovány ve složitých výstavních produkcích.

king-tut-canopic-shrine
king-tut-golden-mummy-cases-01
king-tut-golden-mummy-cases-03
king-tut-children-interacting-with-mummy
IMG_6240_print_maxsize_300DPI_AdobeRGB

REPLIKY VYTVOŘENÉ UMĚLCI

bottom of page